Artykuły

Artykuły

Dietetyka
Mikroelementy
Wiedza i Nauka
Zdrowie
Suplementacja żywieniowa

 

Dodatki żywieniowe zawsze pełniły bardzo ważną rolę w medycynie, zarówno w leczeniu, jak w prewencji i rehabilitacji. Na przełomie XIX i XX wieku rozwój nauk diagnostycznych pozwolił na wykrycie i klasyfikacje związków biochemicznie czynnych, które są konieczne dla właściwego rozwoju i funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Awitaminozy

Powszechne w wiekach minionych awitaminozy występowały bardzo często. Awitaminozami nazwano choroby spowodowane brakiem poszczególnych witamin w organizmie, np.:

 • brak witaminy C powodował szkorbut
 • brak witaminy B1- beri-beri
 • brak witaminy B12 – niedokrwistość megaloblastyczną
 • brak witaminy D – krzywicę
 • brak witaminy PP – pelagrę
 • brak witaminy A – kurzą ślepotę, zespół suchego oka
 • brak witaminy K – brak krzepliwości krwi

Rozwój technologii żywieniowej

Poznanie tych zależności oraz rozwój naszej cywilizacji umożliwiły zapobieganie i leczenie tych chorób.

Wraz z rozwojem cywilizacji nastąpił rozwój technologi żywieniowej (fabryki produkujące żywność, masowa produkcja gotowych posiłków). Został on ukierunkowany na zwiększenie ilości pożywienia niestety pogarszając jakość produktów spożywczych, które stawały się ubogie w różne substancje odżywcze. Koniecznością stała się suplementacja dodatkami żywieniowymi. Powstała nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy na pograniczu medycyny i dietetyki.

Do suplementów zalicza się cały czas nowe związki biochemicznie różnego pochodzenia. Dziś dysponujemy witaminami, minerałami, kwasami tłuszczowymi, aminokwasami, antyoksydantami, bakteriami acydofilnymi. Oprócz klasycznych suplementów budulcowych i substratowych pojawiły się różne wyciągi ziołowe o złożonych składach. Wkroczyliśmy na pole farmakognozji, nauki zajmującej się surowcami naturalnymi i ich składnikami chemicznymi, które wykazują właściwości biologiczne mające zastosowanie w lecznictwie. Z roślin uzyskujemy substancje aktywne biologicznie, które wspomagają klasyczne terapie lecznicze.

Rynek suplementów

Pomimo prób wprowadzenia ogólnych przepisów regulujących obrót suplementami żywieniowymi w Unii Europejskiej, dziś bazuje się na ustawodawstwie poszczególnych krajów, które daje dużą swobodę w działaniu.

Rynek suplementów rozwija się bardzo dynamicznie i ma przed sobą świetne perspektywy.
Poszczególne firmy farmaceutyczne poszukują najlepsze formy pozyskiwania klientów. Natomiast najlepsze suplementy naturalne sprzedawane są jedynie w dystrybucji bezpośredniej. Taki sposób ma swoje dobre i złe strony.
Dobra jest bezpośrednia konsultacja z przygotowanym, wykształconym dystrybutorem, który właściwie przedstawi swój asortyment i w odpowiednim czasie zaopatrzy w konieczne suplementy.
Zła jest pogoń za sukcesem ekonomicznym za wszelką cenę, kiedy “wciskane” są duże ilości suplementów, mające wyleczyć wszystkie niedyspozycje zdrowotne. Należy z uwagą i zdrowym rozsądkiem podchodzić do takich sytuacji.

Trzeba zawsze pamiętać, że suplementy żywieniowe nie są przeznaczone do leczenia chorób!

Hiperwitaminozy

Czasem dochodzi do sytuacji, w której kierowani reklamą, chęcią osiągnięcia szybszych rezultatów, namową znajomych spożywamy coraz większą ilość suplementu. Niestety nie ma drogi na skróty, a takie zachownie jest nieodpowiedzialne I niebezpieczne. Bardzo często dochodzi wówczas do niekorzystnych zjawisk.

Nadmiar spożywanych suplementów może mieć równie złe skutki jak ich niedobór w organizmie.

Hiperwitaminoza to zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin w organizmie, dotyczy on przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, D, K.

Oto niektóre przykłady:

 • nadmiar witaminy A powoduje odwapnienie kości i zaburzenia pracy nerek
 • nadmiar witaminy D może powodować nudności, wymioty, świąd skóry, ból oczu, biegunka, wzmożone oddawanie moczu, obfite pocenie się, wymioty jak również odkładanie się nadmiernych ilości wapnia w tkankach miękkich, w wątrobie, nerkach, płucach, sercu i naczyniach krwionośnych
 • nadmiar witaminy E może spowodować zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, chroniczne zmęczenie
 • nadmiar witaminy B1 objawia się kołataniem serca i drżeniem mięśni
 • nadmiar witaminy B2 - drętwieniem rąk i nóg, świądem, kolkami

Rzadko dochodzi do tak drastycznych zaburzeń spowodowanych hiperwitaminozami, ale często niektóre objawy mogą pojawiać się przy zażywaniu preparatów wieloelementowych. Pomimo tego, iż preparat wieloelementowy może być najwyższej jakości to nasze samopoczucie się pogarsza. To właśnie skutek przesycenia organizmu którymś z elementów odżywczych.

Nazwanie jakiegokolwiek naturalnego preparatu wieloelementowego najlepszym i przekonanie, iż zawsze będzie nam dobrze służył jest błędne. W takiej sytuacji najlepiej przerwać suplementację na jakiś czas lub zażywać suplement co drugi dzień. Natomiast jeśli objawy chorobowe nie ustąpią należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Konieczność suplementacji

Suplementacja dziś jest konieczna ze względu na powstawanie w naszych organizmach zaburzeń metabolicznych spowodowanych obecnymi warunkami żywieniowymi i środowiskowymi. Zaburzenia takie jeszcze nie mogą być sklasyfikowane jako choroba, tylko jako tendencje chorobowe, ale z czasem zaczną się pogłębiać prowadząc do choroby.

Świadomość zdrowotna dziś jest na bardzo niskim poziomie. Szukamy prostych rozwiązań, które sugerowane nam są przez środki masowego przekazu:

 • boli głowa to bierzemy środek przeciwbólowy
 • mamy problemy ze stawami zażywamy preparat z glukozaminą
 • mamy problemy z wątrobą spożywamy preparat z sylimaryną; itd.

W ten sposób niwelujemy skutki zaburzeń metabolicznych, a przyczyny problemu nadal pozostają. Zawsze pamiętajmy, że ból jest manifestacją naszego organizmu powstałych problemów.

Pochodzenie tych problemów może mieć różne źródła. System dynamicznej homeostazy naszego organizmu jest bardzo sprawny. Działa jak bufor i umożliwia dostosowanie się organizmu do zaistniałej sytuacji. Oznacza to, iż nawet gdy w organizmie są duże zaburzenia w pewnych jego częściach, to całość będzie nadal funkcjonowała. Jednak zdolności regeneracyjne organizmu kiedyś się skończą i wówczas pojawiają się choroby (zwłaszcza te zwane cywilizacyjnymi wynikające z przewlekłych zaburzeń).

Poznaj swój organizm

Jak się ustrzec przed chorobami cywilizacyjnymi? Najpierw należy poznać swój organizm. Jest wiele sposobów, ale zawsze należy pytać o radę specjalistów: lekarzy, pielęgniarki, analityków, dietetyków, rehabilitantów, profilaktyków zdrowia, medyków naturalnych.

NZOZ Biomol-Med proponuje Analizę Pierwiastkową Włosów, jako metodę oceny stanu odżywienia organizmu. W wyniku wskazujemy kierunek żywieniowy i program chronoselektywnej suplementacji. Celem takiego programu jest:

 1. Określenie charakterystyki typu metabolicznego badanego.
 2. Zniwelowanie ewentualnych niedoborów oraz nadmiarów mikro i makropierwiastków.
 3. Komplementarne odżywienie organizmu.

Dążymy do sytuacji, w której każdy po zastosowaniu się do naszych zaleceń będzie nie tylko w najlepszej kondycji zdrowotnej, ale również będzie sam potrafił właściwie rozpoznawał potrzeby swojego organizmu i umiał odpowiednio reagować.